Україні потрібна справжня відповідальність за порушення ПДР

Напередодні впроваждення в державі автоматичної фіксації порушень Правл дорожнього руху, в законодавчому полі тривають «баталії», спрямовані на те, аби максимально вдосконалити систему покарань для водіїв, котрі нехтують власною безпекою та безпекою своїх співгромадян. Так, у Верховній раді зареєстровано законопроєкт №2809 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо штрафних балів». Які ж саме новації і заради чого  у ньому пропонуються?

 

Як зазначається у пояснювальній записці, штрафні бали накладаються за порушення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі. Зокрема, це стосується перевищення швидкості, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками тощо. Відповідно до статті 27 КУпАП, застосування штрафних балів передує застосуванню адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

 

Але, як зазначають автори законопроєкту, досвід розвинутих країн свідчить про інші підходи до застосування штрафних балів, які розглядаються як додатковий стимул для усвідомлення порушником серйозності наслідків у разі систематичного недотримання правил дорожнього руху, у тому числі й шляхом позбавлення права керування транспортним засобом. Застосування більш суворого виду відповідальності відбувається після набрання водієм певної кількості штрафних балів, а не зняття, як передбачено законодавством України.

 

Ситуація, за якої особа не несе відповідальності за неодноразові порушення законодавства у сфері безпеки дорожнього руху не лише не сприяє дотриманню учасниками дорожнього руху встановлених правил, а навпаки, створює почуття безкарності та спонукає до наступних порушень. Це прямо протирічить положенням статті 23 КУпАП, відповідно до якої адміністративне стягнення застосовується, зокрема, з метою запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Відтак, проєктом пропонується виключити з КУпАП норми щодо дії адміністративного стягнення у виді штрафних балів за порушення правил безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі.

 

Компанія «Українські системні інновації» працює задля того, абий кожний громадяднин України був надійно захищений від тих ризиків, котрі несе порушення Правил дорожнього руху будь-ким з його участників. Ми впевнені – для цього конче потрібні як відповідні технічні засоби у вигляді систем автоматичної фіксації порушень ПДР, так і дієве законодавство, за якого покарання за них стане справедливим та реальним, а не уявним та таким що не несе жодного «виховного ефекту».